نکات مهم برای نصب پمپ افزایش فشار آب

نصب پمپ افزایش فشار آب

شاید برخی به این فکر کنند که از راه های افزایش و حفظ فشار آب ساختمان، نصب پمپ افزایش فشار آب بلافاصله بعد از کنتور است. اما ذکر این نکته ضروری است که بر اساس مبحث 16 مقررات ملی ساختمان، نصب و قرارگیری پمپ افزایش فشار آب خانگی بلافاصله بعد از کنتور آب غیرقانونی می باشد و حتماً باید پیش از آن از مخزن آب استفاده کرد. به دلایل زیر عدم توجه به این موضوع منجر به بروز مشکلاتی شود :

1. مصرف آب بسیار بیشتری توسط کنتور ثبت و در نتیجه مبلغ قبض آب بسیار زیاد می شود.
2. منجر به کاهش فشار آب غیر عادی برای همسایگان ساختمان خواهد شد.
3. کنتور و پمپ در طولانی مدت خراب می شوند.
4. مورد مهم این است که سلامت شهروندان به خطر می افتد، چون نصب پمپ بالافاصله بعد از کنتور فشار منفی در لوله های شهری ایجاد می کند و باعث می گردد در نقطه هایی که نشتی طبیعی به علت فرسودگی لوله ها ایجاد شده است، آب آلوده که اطراف لوله ها جمع شده است به داخل شبکه مکیده شود.

افزایش فشار آب به وسیله پمپ تقویت فشار آب

حتی جایی در ساختمان که پمپ قرار است نصب شود را هم می توان جزء راه های افزایش و حفظ فشار آب ساختمان به شمار آورد. مکان مناسب برای نصب پمپ جایی است که همسطح و یا پایین تر از ورودی آب قرار بگیرد تا فشار مکش مثبت ایجاد شود.

اگر این کار امکان پذیر نبود باید تا جایی که وضعیت ایستگاه پمپاژ اجازه می دهد پمپ نزدیک به سطح آب منبع مکش قرار بگیرد. در این حالت قسمتی از توان پمپ برای مکش آب صرف نمی شود و در کار پمپ مشکل کمتری به وجود می آید.

نصب مخزن آب و پمپ تقویت فشار آب خانگی

انتخاب مخزن آب مناسب در ترکیب با پمپ آب و در واقع راه اندازی سیستم افزایش فشار به عنوان یکی از راه های متداول افزایش و حفظ فشار آب ساختمان است و از اهمیت بالایی برخوردار است. به همین جهت انتخاب نادرست مخزن آب و یا پمپ مناسب باعث می شود به نتیجه مد نظر خود نرسید.

مخزن آب پلی اتیلن و پمپ آب

نکته ی بعدی که حائز اهمیت است این است که اگر مخزن آب را روی پشت بام ساختمان و زیر نور آفتاب قرار می دهید، باید از مخزنی استفاده کنید که جنس آن از عبور نور جلوگیری کند تا فرصت رشد و لانه گزینی به باکتری ها و جلبک ها داده نشود. چون قرار است منبع آب دائما پر از آب باشد جنس مواد آن نباید برای سلامتی شما اعضای ساختمان مشکلی ایجاد کند. توصیه می گردد مخازن سه لایه و مخازن پلی اتیلن را انتخاب کنید.

ما مخزن آب پلی اتیلن را برای استفاده در کنار پمپ پیشنهاد می دهیم زیرا:

استفاده از مخازن پلی اتیلن به دلیل کاربرد مواد اولیه و رنگ های مخصوص مواد غذایی در ساخت آن ها، به منظور ذخیره بهداشتی آب بهترین گزینه است. امروزه این مخازن با داشتن زمان کاربری طولانی، سبک بودن، استحکام بالا و مقاوم بودن در برابر تغییرات آب و هوایی جایگزین تانکرهای آب گالوانیزه قدیمی شده اند.

 

مخزن پلی اتیلن به سادگی نصب می شود و در اشکال و حجم های مختلف و با قیمت هایی مناسب تولید می گردند. جنس مخزن پلی اتیلن به گونه ای است که در برابر اشعه فرابنفش خورشید مقاوم می باشد. این نکته مهمی است چرا که معمولا در سیستم افزایش فشار آب ساختمان این مخازن در فضای باز نصب می شوند.

پمپ را به مخزن آب و مخزن را مستقیما به لوله آب شهر وصل کنید. وقتی مخزن پر شود، با پمپاژ آب توسط پمپ به داخل ساختمان، فشار آب مناسبی در طول شبانه روز خواهید داشت. بنابراین، انتخاب یک مخزن پلی اتیلن مناسب هم یکی دیگر از راه های افزایش و حفظ فشار آب ساختمان است.

بوستر پمپ چیست و چگونه باعث افزایش و حفظ فشار آب ساختمان می شود؟

امروزه در ساختمان هایی که تعداد طبقات بیشتر از 4 یا 5 طبقه دارند، نصب بوستر پمپ های آتش نشانی و تامین فشار آب مصرفی الزامی است. حداقل فشار بوستر پمپ موردنیاز به ارتفاع ساختمان شما بستگی دارد.
بوسترپمپ ها به عنوان یکی از راه های افزایش و حفظ فشار آب ساختمان جایگاه مهمی دارند. بوسترپمپ دستگاهی است که دو یا چند پمپ موازی با هم به یکدیگر وصل شده اند و به این ترتیب می تواند هد و دبی لازم را با بالاترین بازده و انرژی کم تامین کند.

بوسترپمپ برای تامین شبکه مصرفی، فشار را بر اساس نوسانات ساعتی آب مصرفی ثابت نگه می دارد. این پمپ ها با توجه به دو پارامتر اصلی کمترین فشار و حداکثر مصرف آب طراحی می شوند.

الگوی متغیر مصرف آب در ساعات شبانه روز نیز در تعیین مشخصات بوسترپمپ ها موثر است. زمانی که مصرف آبی وجود ندارد، پمپ های بوسترپمپ خاموش هستند. در زمان افت فشار اولین پمپ روشن می شود و اگر این پمپ نتواند افت فشار را جبران کند، سایر پمپ ها نیز به ترتیب وارد مدار می شوند تا فشار در محدوده مشخصی ثابت بماند. این نوع پمپ ها هزینه نگهداری کمی دارند و در مصرف بسیار با صرفه هستند. اکثرا بوسترپمپ ها در ساختمان های بزرگ که مصرف آب بالاست، مورد استفاده قرار می گیرند. یک بوسترپمپ از الکتروپمپ، تابلو کنترل، فشارسنج، اینورتر و … تشکیل شده است.

چگونه طول عمر پمپ آب یا بوستر پمپ را افزایش دهیم؟

با توجه به بالا رفتن قیمت پمپ افزایش فشار آب نیاز است تا در هنگام خرید و همچنین نگهداری پمپ کوشا باشید.

یکی از راه های متداول برای افزایش طول عمر پمپ آب، استفاده از منبع تحت فشار یا ست کنترل است. با استفاده از این وسیله ها می توان از روشن و خاموش شدن بیش از حد پمپ آب جلوگیری کرد و عمر پمپ را افزایش داد.

از بین راه های افزایش و حفظ فشار آب ساختمان کدامیک بهتر است؟

در این مطلب سعی شد اکثر راه های افزایش و حفظ فشار آب ساختمان بیان شود اما اینکه کدام راه بهتر است سوالی است که شما پاسخ آن را بهتر می دانید. شما باید با توجه به نوع ساختمان، میزان مصرف و اینکه چقدر می توانید هزینه کنید و … بهترین راه را انتخاب نمایید.

ما در حال حاضر مخازن پلی اتیلن مگاپلاست را در فروشگاه مگاپلاست آماده فروش داریم. همچنین امکان تهیه انواع پمپ از همکاران با قیمت مناسب نیز داریم. در صورت تمایل برای کسب اطلاعات بیشتر و یا ثبت سفارش با شماره های زیر تماس بگیرید. کارشناسان ما آماده پاسخگویی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *