برای انتخاب مخزن مناسب موارد ذیل را مد نظر داشته باشید:

1- در مکانهایی که نور مستقیم و غیر مستقیم وجود دارد برای ذخیره سازی آب شرب و آتش نشانی از مخازن پلی اتیلن سه لایه استفاده فرمایید.

2- ابتدا ابعاد محل نصب مخزن آب و گلوگاههای حین انتقال مخزن به محل نصب را اندازی گیری فرمایید سپس متناسب با حجم آب ذخیره مورد نیاز مخزن و منبع مورد نظر را انتخاب فرمایید.

راهنمای نصب مخزن آب
راهنمای نصب مخزن آب

3- از استحکام سازه زیر مخزن پلی اتیلن برای نگهداری وزن مخزن و آب داخل آن مطمئن شوید.

نصب مخازن پلی اتیلن
نصب مخازن پلی اتیلن

4-سطح زیر مخزن آب باید صاف و یکدست و بدون پستی و بلندی باشد مانند کف سیمانی پارکینگ یا کف موزاییک شده.

5-اتصالات بین پمپ و مخزن را به گونه ای انتخاب کنید تا لرزش ناشی از کارکرد پمپ باعث آسیب به محل اتصال فیتینگ به مخزن نشود.(استفاده از لرزه گیر یا استفاده از دو عدد زانو در مسیر انتقال آب بین مخزن و پمپ)

نحوه نصب منبع آب خانگی
روش نصب مخزن آب – روش نصب مخزن اب در خانه – طریقه نصب مخزن اب – آموزش نصب مخزن آب

6- در هنگام خرید و سفارش مخزن و ملزومات حتمی فروشنده را در خصوص قطر ورودی ، خروجی فیتینگ ها و شناور(قطع کن مکانیکی ) مطلع سازید. بدیهی است در صورت عدم مشخص نمودن موارد فوق مخزن به صورت خام و بدون ورودی و خروجی به شما فروخته خواهد شد.

در ادامه جهت استفاده صحیح از مخزن مواردی به شرح ذیل به استحضار می رسد:

1- طی تماس با شرکت از سازگاری ماده شیمیایی که قرار است در داخل مخزن نگهداری شود با پلی اتیلن و جنس اتصالات خود مطمئن شوید.

2- مخازن برای استفاده در شرایط  فشار اتمسفریک  طراحی شده اند لذا از هوابند نمودن درب پیچی مخزن خودداری فرمایید تا در هنگام مکش پمپ امکان ورود هوای جایگزین وجود داشته باشد (برای جلوگیری از ایجاد فشار منفی داخل مخزن)

3- هرگز مخزن پلی اتیلنی را به طور مداوم در معرض حرارتهای بالای 55 سانتیگراد  قرار ندهید .(دمای مایع داخل مخزن از 55درجه سانتیگراد بیشتر نشود.)

4- توجه داشته باشید طراحی مخزن بر اساس  چگالی مایع  1.7 برابر آب و دمای 25 درجه سانتیگراد است . در صورت افزایش دما تا 55درجه سانتیگراد میزان چگالی قابل تحمل برای مخزن به شدت افت می کند (نزدیک به یک کیلوگرم بر لیتر می شود) . در صورت نیاز به مخزنی با مشخصات خاص با ما تماس بگیرید.

5- هرگز مخزن پر شده را جابجا نکنید.

6- در هنگام نصب منبع آب حتما از اتصالات انعطاف پذیر جهت ارتباط مخزن با پمپ استفاده نمایید. لرزش پمپ و یا وزن اتصالات می تواند سبب بروز نشت از محل اتصال با مخزن گردد.

7- مخازن باید در دوره های زمانی معینی بازدید شوند. خصوصا محل ورود اتصالات که احتمال بروز نشت وجود دارد.

8- همیشه بیرون و درون مخزن را تمیز نگهدارید .

9-از باز گذاشتن درب مخزن خودداری کنید.

10- سطح زیر مخزن یکدست باشد .

11- مخزن را دور از آتش و اجسام داغ نگه دارید .

12- از برخورد اجسام تیز به مخزن جداً خودداری نمایید .

13- مخزن را دور از جریان الکتریسیته قرار دهید .

طریقه نصب مخزن اب روی پشت بام

نصب تانکر آب در پشت بام
نصب تانکر آب در پشت بام

نصب تانکر آب خانگی در پشت بام نیاز مند توجه بیشتری نسبت به نصب مخزن پلی اتیلن در سایر مکان ها دارد. زیرا باید ارتفاع مخزن زیاد نباشد تا در برابر وزش بادهای شدید مقاوم باشد و همچنین به دلیل وزن زیاد باعث سقوط و تخریب سطح محل قرار گیری نشود.

نصب مخزن آب ساختمان

نصب مخزن آب زیر پله ای
نمونه نصب مخزن آب زیر پله ای و پمپ آب

در صورتی که نصاب و یا تاسیساتی کار برای نصب مخزن پلی اتیلن و پلاستیکی در تهران ندارید با ما تماس بگیرید تا نصاب کار معتمد معرفی نماییم.

02155219861
02155219862

پرسش های مشتریان

پرسش : در مخازن افقی تعدادی پایه وجود داره آیا هرچقدر این پایه ها بیشتر باشند استحکام مخزن بیشتر است؟ پاسخ : خیر قربان، تعداد پایه تاثیری در استحکام مخزن افقی ندارد. طراحی قالب ها به گونه ای انجام شده است تا مخزن استحکام کافی داشته باشد به همین دلیل طبیعی است که هر چه مخزن افزایش حجم داشته باشد، تعداد پایه های آن افزایش می یابد. پرسش :مخزنی با حجم ۵۰۰۰۰ لیتر برای نگهداری اسید نیاز داریم .آیا موجود است و اگر موجود نیست سفارشی تولید می شود؟ پاسخ : لطفاً نوع اسید و هرگونه مشخصاتی که از آن دارید در اختیار کارشناسان فنی ما قرار دهید. خوشبختانه بسیاری از اسید ها در مخازن پلی اتیلن قابل ذخیره سازی هستند. در مورد لیتراژ مد نظر شما متاسفانه مخزن پلی اتیلن 50 هزار لیتری موجود نمی باشد. برای اینکار می توانید از چندین مخزن کوچکتر استفاده نمایید و از طریق شاه لوله به یکدیگر متصل نمایید. پرسش : سلام میشه چند عدد مخزن رو به هم متصل کرد؟ پاسخ: سلام بله قربان می توانید چیدمانشان را به این صورت قرار دهید و به روش سری یا موازی به هم متصل سازید تا به حجم آب مورد نیازتان دست یابید پرسش: سلام مخزن پلی اتیلن برای نگهداری آب لیمو مناسب هست یا خیر؟ پاسخ : بله مناسب است. فقط در انتخاب اتصالات آن دقت فرمایید که حتماً از نوع پلی اتیلنی باشد. پرسش: آیا امکان نصب فیتینگ روی هر قسمتی از مخزن وجود دارد یا فقط نقاط خاصی هستند که مناسب این کار است؟ پاسخ : خیر قربان در هرجایی نمی شود اتصالات ورود و خروج نصب کرد، تنها در مکان های مشخص شده بر روی بدنه مخازن می توان اتصالات نصب کرد. پرسش: سلام میخواستم بدونم حتی اگر مخزن پلی اتیلن رو زیر سقف بزاریم دیوار چینی کنیم بازم باید از سه لایه استفاده بشه؟ پاسخ : اگر نوری در محل نصب مخزن تک لایه وجود نداشته باشد می توانید از مخازن تک لایه نیز استفاده نمایید ولی در صورتی که نوری به مخزن بتابد حتی نور غیر مستقیم یا چراغ نیز می تواند در رشد جلبک تاثیر گذار باشد. پرسش: سلام آیا مخزن پلی اتیلن برای نگهداری اسید نیتریک ۵۰% مناسب است؟ پاسخ : خیر. حداکثر اسید نیتریک 30% امکان ذخیره سازی در مخازن پلی اتیلن معمولی دارد. دلیل لین موضوع این است که اسید نیتریک در طولانی مدت می تواند پلی اتیلن را خشک کند و به مرور امکان نشتی و سوراخ شدن مخزن رخ خواهد داد. پرسش: برای اینکه فیتینگ نصب شده در مخزن نشتی رخ ندهد چه کار باید کرد؟ پاسخ: ابتدا باید در هنگام سوراخکاری دقت شود و جای مناسبی برای اینکار در نظر گرفته شود. سپس باید به خوبی واشر فیتینگ ها سفت شود و در صورت نیاز از نوار تفلون برای آب بندی نهایی استفاده شود. پرسش: آیا سود سوزآور برای این مخازن پلی اتیلنی مشکلی پیش نمی آورد؟ پاسخ : خیر. بدون هیچگونه مشکلی می توانید از این مخزن برای نگهداری سود سوز آور و مایعات شبیه به آن استفاده نمایید. پرسش: با توجه به اینکه زیر پله تاریک هست آیا میشه از مخزن پلی اتیلن زیرپله تک لایه استفاده کرد؟ پاسخ : در صورتی که نوری در محل نصب مخزن وجود ندارد می توانید از مخزن تک لایه نیز استفاده کنید. البته با توجه به تفاوت اندک قیمت مخازن تک لایه و سه لایه پیشنهاد ما همواره استفاده از مخازن سه لایه است که صد در صد ضد جلبک هستند و می توان در هر محیطی از آنها استفاده کرد.

دیدگاه ها در رابطه با “راهنمای نصب مخزن آب

 1. سعید اردشیرزاده میگوید:

  با سلام و احترام
  چندروزی هست که یه منبع پلی اتیلنی روی خرپشته برای واحد طبقه آخر نصب کردم. نصاب انتهای کار گفت که بعدا سر فرصت دو سه تا سوراخ روی درب منبع بزنم. سوال بنده اینه که اینکار چقدر لازمه؟ و دوم اینکه اگر انجام بشه با توجه به اینکه نفوذ نور به داخل این مخازن باعث جلبک زدن آب میشه اینکار منجر به این اتفاق و تبعات بعدی اون نخواهد بود؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  • مگاپلاست ایران میگوید:

   سلام. به احتمال زیاد نصاب شما جهت ایجاد امکانی برای جریان داشتن هوا و جلوگیری از هوابند شدن مخزن پلی اتیلنی این کار را پیشنهاد داده است و کاری صحیح است. البته بهتر است به جای اینکار از ونت ها یا هواکش های مخصوصی استفاده شود تا گردوغبار و یا فضولات به داخل مخزن وارد نشود. اگر تمایلی به این کار ندارید پس بهتر است درب مخزن هیچ گاه سفت نباشد تا هوا بتواند داخل و خارج شود.

 2. حسن میگوید:

  ما در آپارتمان 4طبقه هستیم نون فقط موقعی روشن میشوم که شیر پارکینگ باز کنیم ولی در منزل که شیر باز کنیم روشن نمیشود می‌خوام بیه مخزن بگیرم آیا کمک می‌کند به این موضع

 3. محمد میگوید:

  سلام خسته نباشید آیا میشه از یک مخزنی که پشت بام نصب شده هم برای قبل از پمپ استفاده کرد واینکه باهمان پمپ درصورت کم شدن آب درون مخزن پر کرد ممنون میشوم که راهنماییم کنید

 4. روح الله نصیری میگوید:

  سلام
  ساختمان تقریبا 16 سال ساخته شده به دلیل اینکه در پارکینگ امکان نصب نبود به بالا پشت بام بریدیم با یه مخزن 1500 لیتری ومخزن انبساط 50 لیتری الان 4روزه نصب شد ه اما چون فشار اب زیاده لوله همیایه ترکیده فشار روی چهار بار کم هم که کنیم ست کنترل تند تند خاموش روشن میشه خواستم ببینم راهکاری است که بشه این مشکل را حل کنیم
  من با لوله کش تماس گرفتم گفت میشه پمپ را بردارید یکی میگه منبع انبساط رابردارید الان نمیدونیم چکار کنیم لطفا راهنمایی کنید

 5. محمد میگوید:

  سلام،با یه لوله که به پشت بام رفته برای اب کولر ایا میشود مخزن نصب کرد و از همان لوله هم برای برگشت استفاده کرد؟

  • مگاپلاست ایران میگوید:

   سلام. برای نصب بر روی دیوار با توجه به لیتراژ مخزن می توان نظر داد ولی در کل نیاز هست تا از میزان استحکام و حداکثر توانایی تحمل وزن مخزن اطمینان حاصل کنید و برای اینکار نیاز هست از سازنده اطلاع لازم را کسب کنید.
   البته در فروشگاه ما مخازن کتابی باریک نیز وجود دارند که فضای بسیار کم و باریکی را اشغال می کنند و مشتریان زیادی از این مخزن برای نصب در پارکینگ در جلوی اتوموبیل ها یا کنار دیوارها استفاده می کنند. در صورت تمایل شماره تماستون رو اعلام بفرمایید تا راهنمایی بیشتری خدمتتون ارائه کنیم.

 6. رستمی میگوید:

  با عرض سلام و احترام،
  از اصفهان تماس میگیرم. قصد دارم یک مخزن سه لایه افقی 500 لیتری در پشت بام نصب نمایم.
  لطفا بفرمایید هزینه حمل آن تا شهر اصفهان چقدر است. ضمنا چه سایز فیتینگ برای چنین مخزنی مناسب است و آیا نصب فیتینگ را انجام می دهید؟ ضمنا در صورت امکان راهنمایی فرمایید آیا لوله پنج لایه یا همان نیو پایپ برای لوله کشی آن مناسب است؟
  با تشکر
  رستمی
  رستمی

  • مگاپلاست ایران میگوید:

   در شهر اصفهان نمایندگی داریم و از همونجا براتون میتونیم ارسال کنیم.
   معمولاً سایز استاندارد به صورت وردوی 3.4 خروجی 1 و شناور 3.4 اینچ زده میشه. بله امکانش هست تو انبار این اتصالات متصل شود. شما می تونید از هر لوله ای برای اتصال استفاده کنید.
   برای اطلاع دقیق از مبلغ کرایه لطفاً شماره تماس و آدرستون رو برای از طریق پشتیبانی آنلاین سایت برای ما ارسال فرمایید تا خدمتتون اعلام کنیم

  • مگاپلاست ایران میگوید:

   سلام. معمولاً سایز استاندارد یعنی ورودی 3.4 و خروجی 1 اینچ نصب می کنیم و اینکار رو تو انبار و قبل از ارسال هم میتونیم انجام بدیم.
   بله از این لوله ها که فرمودید هم برای لوله کشی زیاد استفاده میشه و مشکلی ندارن.
   برای اطلاع دقیق از هزینه ارسال نیاز هست که با ما تماس بگیرید.

   • اقبال میگوید:

    سلام,تانکرروی پشت بام ماوقتی اب قطع میشه اگه شیری که اب راپشت بام میبره نبندیم تمام اب برمیگرده وبدون هیچ استفاده ای میره,چکارش کنیم؟

    • مگاپلاست ایران میگوید:

     سلام. میتونید یک شیر یکطرفه در مسیر لوله ورودی قرار بدید تا آب از مخزن برنگرده

 7. محمد جواد میگوید:

  با سلام و خسته نباشید
  در یک ساختمان ویلایی یک طبقه نصب تانکر ۱۰۰۰لیتری برروی پشت بام در په ارتفاعی نسبت به پشت بام نصب شود که بدون نیاز به پمپ
  اب فشار کافی داشته باشیم
  تانکر عمودی مناسبتر است یا افقی
  در قم نمایندگی دارید یا خیر

 8. مرتضی میگوید:

  سلام . خسته نباشید . میشه از مخزن سه لایه جهت گازوییل ان هم در موتورخانه استفاده کرد . ممنون .

  • mohamad میگوید:

   سلام. در صورت استفاده طولانی مدت برای ذخیره سازی گازوئیل، بهتر است از مخازن فلزی استفاده نمایید. از مخازن پلی اتیلن نیز می توان استفاده کرد ولی طول عمر آنها برای ذخیره سازی سوخت کمتر از مخازن فلزی است.

 9. حسینی میگوید:

  باسلام خسته نباشید یه سوال داشتم میخواستم بپرسم که نحوه نصب فیتینگ روی منع 300لیتری عمودی چطوریه؟ باتشکر

 10. اکبری میگوید:

  با سلام
  سوال1 اینکه حجم مخزن چگونه محاسبه می‌شود؟ چون ابعادی که در سایت قرار داده شده با روش محاسبه حجم خروجی که به لیتر بیان شده متفاوت است
  سوال2 اینکه چرا 2تا سایت با نام مختلف دارید که قیمت ها مختلف است ولی محصولات و شماره ها یکسان است؟
  “سوال3 اینکه یک یک مخزن 700 لیتری ماکزیمم چند کیلو گرم بار را که در آن توزیع یکنواخت دارد می‌تواند تحمل کند؟

  • mohamad میگوید:

   سلام
   پاسخ سوال 1 : ابعاد اعلامی فضای محل نصب مخزن می باشد.
   پاسخ سوال 2: به دلیل امکان از دست رست خارج شدن سایت ها بنا به دلایل گوناگون نظیر تحریم ها، فیلترینگ و … ما به ناچار مجبور به استفاده از سرور های جداگانه می باشیم. در این سایت قیمت ها با احتساب مالیات می باشد ولی در سایت دیگر مالیات در مرحله ی پرداخت نهایی اضافه خواهد شد.
   پاسخ سوال 3: این مخازن برای تحمل فشار مایعاتی با چگالی 1 ساخته شده اند. برای تولید مخازن سفارشی با مقاومت بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 11. رضا میگوید:

  با سلام برای یک ساختمان 5 طبقه دو واحدی تانکر 2000 لیتری سه لایه کافی است .ایا امکان نصب روی اتاقک آسانسور به شرط شاسی کشی که روی ساختمان فشاری نیاید وجود دارد آیا نصب فلیتر تصفیه وجود دارد قیمت وهزینه لوازم جانبی آن را چون ما در شهر جدید پرند هستیم وفشار اب در روز خیلی کم است و ما قصد هزینه خرید پمپ را نداریم و مخواهیم که تانکر اب را در پشت بام نصب کنیم آیا جوابگو 10 واحد هست یانه

  • mohamad میگوید:

   سلام بله 2000 لیتر کافی است. در صورتی که سازه شما تحمل دو تن بار اضافی را داشته باشد مشکلی برای نصب روی اتاقک آسانسور نیست. ولی برای داشتن فشار کافی برای همه واحدها ناگزیر نصب پمپ هستید و الا می بایست مخزن را در ارتفاع 15 متری از سطح پشت بام نصب کنید تا فشار طبقات بالایی کافی باشد. در این حالت به احتمال زیاد مجبورید با کمک پمپ آب را برای پر کردن مخزن در ارتفاع محل نصب بفرستید و فشار آب شهری برای رسید آب و پر کردن مخزن کافی نخواهد بود

 12. سید حسین سید عسکری میگوید:

  برای نصب روی پشت بام که پوشش موزاییکی دارد ولی کمی شیب دار هست بخاطر هدایت آب .آیا باید محل نصب قبلا بااستفاده از سیمان مسطح گردد؟

  آیا لازم است برای گرم نشدن آب در تابستان وسردنشدن آب در زمستان مخزن را با پشم شیشه عایق بندی کرد

  • Masih میگوید:

   سلام شیب استاندارد پشت بام قابل صرف نظر کردن است.
   لوله ها و محل اتصال لوله ها به مخزن را حتمی عایق پیچی کنید. در خصوص خود مخزن عایق پیچی عایق پیچی مقاومت دمایی را بالا می برد و حفظ دمای آب داخل مخزن کمک خواهد کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *