مقایسه مخزن گالوانیزه و مخزن پلی اتیلن

مقایسه مخزن گالوانیزه و مخزن پلی اتیلن

ممکن است بین خرید مخزن گالوانیزه فلزی یا مخزن پلی اتیلن برای استفاده به عنوان مخزن آب در دوراهی مانده باشید و هنوز به این جمع بندی که کدام یک انتخاب بهتری برای کاربرد مد نظر شماست نرسیده باشید. به همین دلیل ما این مقاله را برای راهنمایی شما تهیه کردیم تا بتوانید دست به بهترین انتخاب بزنید و بعد از خرید مخزن آب دچار پشیمانی نشوید.

تانکر فلزی بهتر است یا پلاستیکی همواره جز سوالات پرشمار مشتریان از فروشگاه مگاپلاست ایران است. خیلی ها به دنبال دانستن  معایب مخزن گالوانیزه، مزایای مخازن پلی اتیلن، معایب مخازن پلی اتیلن و … هستند. در این رابطه باید گفت در بعضی کاربردها مخزن فلزی بهتر بوده و در بعضی کاربردها مخازن پلی اتیلن. در ادامه ما مقابسه ای بین این دو مخزن انجام داده ایم.

مقایسه مخزن آب گالوانیزه و مخزن آب پلی اتیلن

معیارهای بسیاری برای مقایسه مخازن پلی اتیلن و مخازن گالوانیزه وجود دارد. در این قسمت با بررسی کامل این معیارها نقاط ضعف و قوت مخزن ها را خدمت خوانندگان عزیز بیان خواهیم کرد تا با نگاهی آگاهانه محصول مورد نیاز خود را خریداری کنند.

نصب مخزن آب

نصب و جایگذاری مخزن آب پلی اتیلن بسیار بسیار راحت تر از مخزن آب فلزی است. هیچ مشکلی در قبال عدم سازگاری با اسید ها، آب و موادی که می توانند باعث خوردگی شوند وجود ندارد. اما مخازن فلزی گالوانیزه در برابر این مایعات آسیب پذیر هستند.

نصب مخزن آب
نصب مخزن آب

اگر شما در نظر داشته باشید که مخزن پلی اتیلن خود را تعویض کنید، به راحتی قادر به این کار با بلند کردن آن خواهید بود (مثلاً یک مخزن 2000 لیتری پلی اتیلن توسط دو نفر در صورت خالی بودن قابل جابه جایی است).

جایگزینی مخزن گالوانیزه در مقایسه با مخزن پلی اتیلن، کار به مراتب سخت تری است و نیاز به مراقبت ویژه دارد تا صدمه ای به پوشش های داخلی و خارجی و یا جای جوش ها وارد نشود. پس پاسخ سوال اینکه مخزن آب فلزی بهتر است یا پلی اتیلن در این مورد مخزن پلی اتیلن قطعاً برنده خواهد بود.

به این نکته توجه داشته باشید که برای مخزن فلزی یا پلی اتیلن، محل نصب باید صاف و یکدست باشد. برای مخازن حجیم بهتر است کف محل نصب با بتن تقویت شود.

طول عمر مخزن

مخازن پلی اتیلن در صورتی که تثبیت کننده UV به منظور جلوگیری از شکنندگی پلی اتیلن در برابر نور خورشید داشته باشند، از نوع گالوانیزه طول عمر بیشتری خواهند داشت. البته به شرطی که از مواد اولیه درجه یک، نو و غیر بازیابی شده برای تولید آنها استفاده شده باشد.
اصلی ترین مساله در بحث نگهداری مخازن گالوانیزه، خوردگی و زنگ زدگی آن هاست و آن ها نیازمند یک پوشش داخلی چندگانه برای کمک به محافظت در مقابل زنگ زدگی داخلی هستند. متاسفانه تقریباً هیچ یک از تولیدکننده مخازن فلزی در ایران از این پوشش های داخلی استفاده نمی کنند.
پوشش داخلی چندگانه شامل گارانتی تانکر نمی باشد و معمولا گارانتی یک ساله برای آن معمول است.

هزینه نگهداری و تعمیرات مخازن

مخازن پلی اتیلن نیازمند هزینه کمتری برای نگهداری هستند و می توان به راحتی مخزن پلی اتیلن را تمیز و نظافت کرد. در مورد مخازن گالوانیزه، در حین تمیز کردن مواظبت به این دلیل واجب است که پوشش داخلی شکافته نشود. (البته در صورتی که پوشش داخلی داشته باشد). در صورتی که پوشش داخلی نداشته باشد زنگ زدگی داخل مخزن یکی از معضلات اصلی شما خواهد بود.
همچنین مفاصل جوشکاری شده و سقف، زه کشی و وسایل جانبی ناسازگار از نقاط ضعف این مخازن می باشد.

 کیفیت آب

مخازن فلزی همان گونه که قبلا نیز اشاره شد نیازمند پوشش داخلی چندگانه هستند تا در مقابل خوردگی داخلی و ذرات آلوده کننده آب محافظت شود. البته در ایران به ندرت شاهد استفاده از این پوشش های داخلی درون مخازن آب فلزی هستیم. همچنین این مورد باعث می شود تا روی که باعث بد شدن طعم آب می شود وارد آن نشود. مخازن پلی اتیلن ساخته شده از پلی اتیلن مواد غذایی (foodgrade)، خالص ترین کیفیت آب را ارائه می دهد که اغلب دمای آن ها نیز سردتر است.

 استحکام مخزن

مخازن فلزی در برابر برخورد اجسام و شعله های آتش مقاومت بیشتری نسبت به مخازن پلی اتیلن دارند. از طرفی مخازن گالوانیزه در برابر فشار می توانند آسیب پذیر تر باشند ولی مخازن پلی اتیلن انعطاف پذیر تر بوده و نرم تر هستند.
اگر این مخازن پلی اتیلن با استانداردها و مواد اولیه درست ساخته شوند هرگز دچار مشکلاتی مانند پارگی و نشتی و سایر مشکلات نمی شوند. به طور مثال استحکام این مخازن با روش های زیر می تواند بهبود یابد:
• از ساختار یک تکه ای بدون درزهای جانبی استفاده شود.
• دیواره ها بزرگتر از 4.5mm با پایه محکم باشند.
• دارای دیواره های مخروطی با پلی اتیلن ضخیم تر در پایه باشند.
• دنده های اضافه که به محکمتر شدن کمک کنند.

شکل و اندازه

مخازن گالوانیزه قابلیت این را دارند که برای در بر گرفتن حجم بیشتری نسبت به مخازن پلی اتیلن طراحی شوند. در حالی که مخازن پلی اتیلن می توانند با قابلیت اطمینان بالا برای ذخیره سازی تقریبا 50000 لیتر مورد استفاده قرار گیرند، مخازن فلزی این ویژگی را دارند که به گونه ای ساخته شوند تا در حدود 300000 لیتر ذخیره سازی کنند. بنابراین در مخازن پلی اتیلن برای داشتن حجم اضافی می توان مخازن را به یکدیگر مرتبط کرد.

قیمت مخزن پلی اتیلن کمتر است یا مخزن فلزی گالوانیزه

در حال حاضر مخازن پلی اتیلن از مخازن گالوانیزه ارزان تر هستند. هزینه بارگیری و حمل مخازن پلی اتیلن نیز کمتر از مخازن فلزی گالوانیزه است.

تولید سفارشی

در صورتی که نیاز به مخزن با ابعاد دلخواه خود دارید و یا فضای نصب مخزن آب بگونه ای است که امکان عبور مخزن له داخل آن نیست معمولاً مخازن فلزی گالوانیزه انتخاب می شوند. چون  امکان ساختن آنها در محل نصب ممکن است. با این وجود تنوع مخازن پلی اتیلن سبب شده تا نیاز به این مورد کمتر پیش بیاید. برای مثال مخزن کتابی یا آسان رو پلی اتیلن تقریباً از تمامی درب ها قابل عبور است.

مخزن آب کتابی یا آسان رو
مخزن آب کتابی یا آسان رو در بسیاری از فضاها قابل عبور و نصب است

نتیجه گیری: مخزن پلی اتیلنی بخریم یا مخزن فلزی گالوانیزه

فرض کنید شما صاحب یک مخزن گالوانیزه هستید که بنا به دلایلی دچار مشکل شده است. در حالت کلی شما دو راه حل دارید: راه حل اول این است که آن را تعمیر کرده و مجدداً استفاده کنید و راه حل دوم این است که آن را تعویض کنید. به احتمال زیاد تصمیم خواهید گرفت که مخزن گالوانیزه موجود را تعمیر کنید، مخصوصا اگر زمان کمی از خرید آن گذشته باشد. اما باید این نکته را در نظر بگیرید که مخازن گالوانیزه بدون توجه به مشکلی که داشته اند در معرض نشتی به دلیل خوردگی هستند، بنابراین تعمیر آن ها ممکن است راه حل جامعی نباشد.

حال در نظر بگیرید که راه حل دوم را انتخاب کرده اید و می خواهید این مخزن را با یک مخزن پلی اتیلن جایگزین کنید. در اینجا پنج دلیل اصلی برای اینکه نشان دهیم انتخاب شما درست بوده است را ارائه می دهیم.

– در وهله اول می توانید اکنون مطمئن باشید که مخزن پلی اتیلن شما دچار خوردگی نخواهد شد. چرا که این مخزن ها مقاوم در برابر خوردگی هستند و خیالتان می تواند بابت آبی که می نوشید راحت باشد که عاری از هرگونه نشتی از مخرن بوده است. همچنین با توجه به اینکه آب و هوای ایران در اکثر مناطق گرم است و مخزن زیر نور آفتاب قرار دارد، بنابراین مخازن ضد UV از عدم شکنندگی پلاستیک و کاهش کیفیت مخزن می تواند شما را مطمئن کند.

– نکته دوم این است که مخازن پلی اتیلن از نظر اندازه و سایز و نحوه نصب برتری قابل توجهی به مخازن گالوانیزه دارد. برای مثال یک خانه کوچک با حیاط محدود می تواند از نوع نازک مخزن بهره بگیرد که در سایزهای 550 تا 5000 لیتر متغیر است. در صورتی که این تنوع در مخازن گالوانیزه به دلیل شکل دایره ای آن ها وجود ندارد. بنابراین با انتخاب مخازن پلی اتیلن دست شما برای داشتن مخزنی متناسب با محل زندگی تان بازتر خواهد بود.

– سومین مساله که مورد مهمی نیز می باشد این است که مخازن پلی اتیلن از از اجزای پلاستیک غذایی تشکیل شده است که دارای استانداردهای مربوطه نیز می باشد.  ولی مخزن گالوانیزه به دلیل وجود مواد شیمیایی و اسپری بر روی پلیمر چندگانه آن و همچنین احتمال وارد شدن آهن خورده شده به آب آشامیدنی نمی تواند گزینه مناسبی باشد.

– چهارمین نکته در مورد طول عمر بالای مخازن پلی اتیلن است که به دلیل استفاده از پلاستیک پلی اتیلن مقاوم برخلاف مدل های گالوانیزه می باشد. همچنین هیچ جوشکاری یا درزی در این مخازن وجود ندارد که در طولانی مدت موجب مشکل شود.

در نهایت نیز می توان به سبک بودن مخازن پلی اتیلن در برابر مخازن گالوانیزه اشاره کرد که کار و هزینه نصب آن را کاهش می دهد. چرا که تنها کار مورد نیاز برای نصب آن یافتن محلی صاف بدون نقاط تیز است. برای مخازن گالوانیزه نیاز به آماده سازی بیشتری، شامل حلقه فولادی و پایه بتنی برای مانع شدن از زنگ زدگی نیاز است.

با توجه به موارد بیان شده تقریبا واضح است که مزایای مخازن پلی اتیلن از نوع گالوانیزه آن بیشتر می باشد و امروزه این مخازن از محبوب ترین مخازن مورد استفاده هستند که سازگاری مناسبی نیز با آب و هوای ایران دارند.

منبع: teampoly

در هر صورت اگر به این جمع بندی رسیده اید که مخزن پلی اتیلن، انتخاب بهتری برای شماست پیشنهاد می کنیم نگاهی به لیست ابعاد و قیمت مخازن پلی اتیلن مگاپلاست بیندازید. برای مشاوره و ثبت سفارش هم می توانید با شماره های فروشگاه تماس بگیرید.

02155219861 – 02155219862 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.