راهنمای خرید و تعیین حجم مخازن آب کشاورزی و آبیاری باغ و باغچه

مخازن آب کشاورزی

مخازن آب کشاورزی برای راه اندازی سیستم آبیاری مزارع و باغات یکی از تجهیزات ضروری به حساب می آیند. در این رابطه اصلی ترین موضوع، تعیین حجم مناسب مخزن آب کشاورزی و انتخاب نوع مناسب مخزن آب است. براورد بسیار دقیق حجم میزان آب مورد نیاز به خاطر پارامترهای گسترده و متغیر دشوار است و حتماً حتماً باید در کنار آن، به صورت تجربی و استفاده از آزمون و خطا اقدام به براورد دقیق کرد ولی با این وجود می توان یک تخمین اولیه محاسبه کرد تا بتوان با کمترین هزینه میزان بهینه حجم آب مورد نیاز مخزن، استخر یا حوضچه ذخیره آب کشاورزی را براورد کرد.

در این مطلب به صورت تقریبی حداقل میزان حجم مورد نیاز مخازن آب کشاورزی را بیان خواهیم کرد و در ادامه نوع تانکر آب یا منبع آب که می تواند انتخاب بهتری برای شما باشد معرفی خواهیم کرد.

همانطور که گفته شد میزان حجم مورد نیاز برای انتخاب مخزن یا تانکر آب کشاورزی بسته به نوع گیاه به پارامترها و عوامل مختلفی بستگی دارد و به دلیل گستردگی انواع گیاهان نمی توان به همه آنها اشاره کرد ولی ما سعی خواهیم کرد اقدام به دسته بندی انواع گیاهان نماییم و با توجه به این دسته بندی ها میزان آب مورد نیاز را اعلام کنیم.

مخزن آب کشاورزی چند لیتری مناسب است؟

همانگونه که مطلعید به دلیل کاهش منابع آبی و محدودیت هایی که امروز وجود دارد روشهای آبیاری سنتی به دلیل هدر رفت فاجعه بار آب با روش های نوین آبیاری مانند آبیاری قطره ای جایگزین می شوند. در این یاداشت تلاش خواهیم کرد روشی را معرفی کنیم که با کمک آن مخزن پلی اتیلن با حجم مناسب را بتوان برای راه اندازی سیستم آبیاری قطره ای بر آورد نمود.

حجم مناسب مخازن آب کشاورزی برای زمین زراعی

برای آبیاری زمین زراعی در هر نوبت آبیاری قطره ای به 10 لیتر برای هر متر مربع آب نیاز خواهیم داشت. تعداد دفعات نوبت آبیاری بسته نیاز آبی گیاه دارد مثلا چمن نیاز آبی بالایی دارد و در روزهای گرم تابستان ممکن است مجبور شوید روزانه مبادرت به آبیاری کنید. در خصوص گیاهان علفی مراحل اولیه پژمردگی گیاه به روشنی به ما می فهماند که تعداد دفعات آبیاری را چگونه برآورد کنیم.

حجم مناسب مخزن آب برای آبیاری قطره ای نهال یا درخت

برای آبیاری قطره ای نهال یا درخت در یک باغ بسته به سن درخت و نوع آن در هر نوبت آبیاری به 20 الی 50 لیتر آب نیاز خواهیم داشت. معمولا آبیاری به صورت هفتگی صورت می پذیرد . البته در سال اول کاشت به دلیل عدم توسعه ریشه های نهال در عمق خاک بهتر است هفته ای دوبار آبیاری صورت گیرد. بنابراین با یک ضرب و تقسیم ساده می توان حداقل نیاز آبی هفتگی یک باغچه با 100 نهال سیب دو تا سه ساله در استان تهران را دو هزار لیتر (2000 لیتر ) بر آورد کرد.

اگر به صورت ثقلی این آبیاری انجام شود بهتر است از مخزن عمودی با حجم بیشتر مثلا 3000 لیتر استفاده کنید. اگر شما  دارای حق آبه به صورت دوره ای هستید باید حجم مخزن را به گونه ای برآورد کنید که حداکثر میزان آبی که به شما تعلق می گیرد را در آن ذخیره کنید تا به هدف 20 لیتر آب در هفته به ازای هر نهال دو ساله دست یابید. لازم به ذکر است یک درخت سیب پنج تا ده ساله نیاز آبی هفتگی آن 40 تا 50 لیتر می باشد. در خصوص سایر درختان باغی نیاز آبی کم و بیش همین میزان می باشد.

زمان آبیاری نهالهاست که می‌باید در صبحهای زود انجام شود و یا به عصرها موکول شود، اما مشاهده می‌شود آبیاری در وسط روز و در اوج گرما که نهال با پژمردگی موقت روبه رو می‌باشد آبیاری انجام می‌گیرد.

عوامل دخیل در تعیین میزان حجم مورد نیاز مخازن آب کشاورزی، زراعی و باغ و باغچه

1- نوع گیاه
2- سن گیاه
3- میزان رطوبت هوای منطقه
4- نوع اقلیم و شرایط آب و هوایی منطقه
5- میانگین بارندگی
6- نوع خاک
7- مساحت زمین زیر کشت
8- میزان دفعات آبیاری
9- میزان آب ورودی به مخزن ( دسترسی به آب مورد نیاز برای ذخیره)
10- میزان تراکم سطح زیر کشت
11- دبی آبیاری

کدام نوع مخزن آب برای کشاورزی یا زراعت مناسب تر است؟

برای پاسخ به این موضوع باز هم حجم مورد نیاز مخزن آب، متراژ زمین زراعی یا باغ و عوامل محیطی نیز دخیل هستند. به عنوان مثال اگر میزان حجم آب مورد نیاز بسیار یاد است استفاده از مخازن آب پلی اتیلن علی رغم مزایای فراوان، پر هزینه خواهد بود و مخازن تولید شده از ورق های ژئو ممبران که با عنوان استخر های آب ژئوممبران نیز شناخته می شود انتخاب بهتری هستند.

استخر یا حوضچه ذخیره آب کشاورزی
استخر یا حوضچه ذخیره آب کشاورزی – استخرهای ژئوممبران برای ذخیره آب کشاورزی در حجم های زیاد مناسب هستند

مزایای استفاده از مخزن پلی اتیلن برای آبیاری زمین زراعی، باغ یا باغچه

یکی از انواع مخازن ذخیره آب، مخازن پلی اتیلنی هستند که هر روزه استفاده از آنها نسبت به سایر مخازن بیشتر می شود. البته اگر متراژ زمین زیر کشت بسیار زیاد است ما مخازن آب کشاورزی ژئوممبران را به شما پیشنهاد می کنیم. البته ساخت این مخازن به دلیل هزینه ی بالا و اصولا ضد جلبک نبودن و تبخیر بالا مشکلات خاص خود را نیز دارند. برای سایر زمین ها زراعی و به خصوص باغ و باغچه مخازن پلی اتیلن به دلیل مزایای بسیار که به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد با استقبال بسیار زیادی روبرو شده است.

1- قابلیت نصب، جابه جایی و حمل و نقل آسان
2- طول عمر بسیار بالا
3- مقاوم در برابر خوردگی و زنگ زدگی
4- مقاومت بیشتر در برابر یخ زدگی
5 -قابلیت نصب آسان انواع اتصالات

فروش مخازن آب پلی اتیلن کشاورزی
تولید، فروش و ارسال مخازن آب پلی اتیلن برای استفاده به عنوان مخزن آب کشاورزی و آبیاری باغ و باغچه

در صورتی که نیاز به مشاوره های بیشتر و یا اطلاع از روش های خرید مخزن آب کشاورزی پلی اتیلن دارید می توانید با ما تماس بگیرید.

02155219861 – 02155219862
مگاپلاست ایران – اولین فروشگاه اینترنتی مخزن آب، مخزن پلی اتیلن، منبع آب و تانکر پلاستیکی در ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.