جلوگیری از رشد جلبک در مخزن آب

جلوگیری از جلبک زدن منبع آب

تولید کنندگان مخازن آب شرب بایستی در طراحی و تولید مخزن آب شرب از مواد اولیه مرغوب و استاندارد استفاده نمایند ضمن اینکه باید برای حل مشکل جلبک ها و باکتری ها مکانیزمهایی در نظر بگیرند.

قرارگیری مخزن آب در مقابل نور خورشید در صورتی که این نور بتواند به داخل مخزن نفوذ کند موجب رشد جلبک خواهد شد. جلوگیری نمودن از رشد جلبک در مخزن، به خصوص زمانیکه برای آب شرب مورد استفاده قرار میگرد ضروری است .در ادامه مقاله سعی بر آن داریم تا در مورد چگونگی رشد جلبک ها در درون مخزن، منبع یا تانکر آب و هم چنین راه حل های برای ممانعت از رشد جلبک در درون این مخازن توضیحاتی را برای شما عزیزان علاقمند به این موضوع بازگو نماییم.

رشد جلبک در مخزن آب

جلبک زدن مخزن آب
جلبک زدن مخزن آب – به دلیل تک لایه بودن مخزن پلی اتیلنی، آب درون آن جلبک زده و بر روی آن کپک زده است.

رشد جلبک ها در دورن مخزن آب علاوه بر آن که یک عامل مزاحمی هست بر کیفیت آب موجود در درون مخزن نیز تاثیر گذار می باشد و به مرور زمان باعث تغییراتی در رنگ و مزه آب موجود در دورن مخزن خواهد شد.

رشد جلبک ها در مناطق گرم سیر بسیار شدیدتر صورت می گیرد چرا که زمینه و شرایط رشد جلبک در این مناطق بسیار آماده است.

البته ناگفتنی نماند که برخی از شرکت های تولید کننده مخازن آب نیز استانداردهای لازم را رعایت نمی کنند و این عامل اصلی ترین بستر برای رشد جلبک ها در دورن منبع آب می باشد.

جلبک ها دارای رنگ سبز و ماده ای به حالت لزج می باشد که بر روی دیوراه های مخزن ها رشد می کنند و بسیار متراکم هستند این گیاهان تک سلولی از خود بوی بسیار نامطبوعی را نیز ایجاد می کنند . اگر شما نیز در درون مخزن های آب خود با این گیاهان مواجه شده اید به شما پیشنهاد می کنیم بخش بعدی را مطالعه فرمایید.

جلوگیری از رشد جلبک در مخزن آب

یکی از آسان ترین و راحت ترین راه ها برای جلوگیری از رشد جلبک در مخزن آب استفاده از مخزن های آب ضد جلبک می باشد که شما می توانید با تهیه و خریداری آن ها مانع رشد جلبک ها در مخزن های آب خود باشید. امروزه مخزن پلی اتیلن سه لایه از بهترین و با کیفیت ترین مخزن های ضد جلبکی می باشد که شما می توانید از این مدل مخزن ها استفاده نمایید.

جلوگیری از رشد جلبک در مخزن آب
جلوگیری از رشد جلبک در مخزن آب – مخزن پلی اتیلن سه لایه در برابر رشد جلبک مقاوم است

نکاتی جهت جلوگیری از جلبک زدن منبع آب:

– مخزن آب را زیر تابش نور مستقیم خورشید نصب نکنید: یکی از عوامل مهم در رشد و تشکیل جلبک در مخازن آب ، تابش مستقیم نور خورشید می باشد به همین توصیه می شود که تا حدالامکان مخازن آب خود را در محل سایه و به دور از تابش مستقیم خورشید قرار دهید.

بیشترین رشد جلبک ها در مخزن هایی مشاهده می شود که بر روی پشت بام ساختمان ها مستقرر هستند که در این صورت نیز می توانید سایه بانی بر روی مخزن آب خود مهیا کنید تا از تابش مستقیم آفتاب به دور بماند.

– مخزن آب خود را به صورت مرتب تمیز کنید:

اگر دارای یک مخزن آب در ساختمان مسکونی و یا اداری خود هستید به شما توصیه می شود که هر چند ماه یک بار مخزن خود را تمیز و شست و شوی دهید. در بسیار از موارد مشاهده شده است که برخی از افراد سالیان سال مخزن های آبی خود را تمیز نمی کنند که همین گزینه می تواند بستر خوبی برای رشد جلبک ها باشد. بنابراین یکی از بهترین راه جلوگیری از رشد جلبک در مخزن آب نظافت ادواری داخل مخزن آبی می باشد که دوستان عزیز بایستی آن را جدی گرفته و هر چند وقت یکبار به نظافت درون و بیرون مخزن آبی خود بپردازند.

– تمام محفظه های که نور از آنجا به داخل مخزن تابش می کند را مسدود کنید:

از دیگر راه های جلوگیری از رشد جلبک در مخزن آب می توان به مسدود کردن تمام محفظه های که نور خورشید به آن ورود پیدا می کند. هم چنین با مسدود کردن تمام محفظه های ورودی از ورود سایر اجسام نیز به داخل مخزن جلو گیری نموده و باعث سالم و تمیز ماندن آب درون مخزن خواهید شد. بنابراین در صورت مشاهده هر گونه ترک و یا سوراخی در بدنه مخزن، با نمایندگی مربوطه تماس حاصل فرمایید تا همکاران حاضر در قسمت خدمات پس از فروش با استفاده از پیشرفته ترین جوش WELDING TANK در کم ترین زمان مشکل به وجود آمده را حل نمایند.

– اضافه کردن مواد شیمیایی و فیلتراسون کردن :

یکی از راحت ترین و آسان ترین راه های جلوگیری از رشد جلبک در مخزن آب می تواند استفاده از فیلتر آب ضد جلبک باشد. مواد شیمیایی موجود در فیلتراسون های به کار رفته شده در درون مخزن های آبی مانع از رشد و تجمع جلبک ها می شود. البته بایستی به این نکته توجه داشته باشید که مواد شیمیایی مورد استفاده برای سلامتی انسان ها بی ضرر بوده و فقط برای جلو گیری از رشد جلبک ها موثر می باشد. هم چنین هزینه ی استفاده از فیلتراسون نیز در مقایسه با دیگر روش های ذکر شده برای جلوگیری از رشد جلبک در مخزن آب، بیشتر می باشد . شما می توانید با توجه به راه های ارائه شده برای جلوگیری از رشد جلبک در مخزن آب ، یکی را انتخاب کرده و به آن عمل نمایید تا آب موجود در مخزن تان بهداشتی و سالم بماند.

منبع: enduraplas

ما در این مقاله در ارتباط با روش جلوگیری از رشد جلبک در مخزن آب و در ادامه آن نیز روش های از بین بردن جلبک درون مخزن، منبع یا تانکر آب را بیان کردیم. در صورتی که می خواهید اقدام به تهیه و خرید مخزن آب پلی اتیلن آب شرب نمایید کارشناسان فروش ما در خدمتتان خواهند بود.

02155219861 – 02155219862

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.