آیا تانکر پلاستیکی شکسته شده را می توان تعمیر کرد؟

تعمیر تانکر پلاستیکی شکسته شده یا ترک خورده

اگر تانکر پلاستیکی یا همان مخزن پلی اتیلن  شکسته شده یا سوراخ شده باشد، در صورتی که محل شکستگی یا سوراخ تحت فشار آب قرار نداشته باشد به راحتی قابل تعمیر و ترمیم است. اگر محل شکستگی تحت فشار آب قرار دارد و حجم مخزن نیز بالا باشد اگرچه ممکن است در کوتاه مدت ترمیم شود ولی به احتمال زیاد مجدداً نشتی تانکر آب رخ خواهد داد. اگر مخزن فلزی باشد با جوشکاری بدنه می توان اقدام به تعمیر مخزن نمود. البته به دلیل بهداشتی نبودن و مناسب نبودن مخازن فلزی برای ذخیره آب شرب به هیچ عنوان پیشنهاد نمی شوند.

با توجه به گسترش روز افزون استفاده از مخازن پلی اتیلن یا پلاستیکی ما در این مطلب اصلی ترین روش ترمیم مخازن پلی اتیلن و پلاستیکی را شرح دادیم. در ابتدا پرسش هایی که احتمالاً در ذهن شما شکل گرفته است را پاسخ خواهیم داد.

تعمیر-تانکر-پلاستیکی
در این شکل سطح زیرین خروجی تانکر پلاستیکی که به لوله وصل شده است معلق بوده و زیر آن خالی است. در این حالت احتمال ترک یا شکستگی تانکر بالا خواهد بود

پرسش های متداول ترمیم و تعمیر تانکر پلاستیکی (تانکر پلی اتیلن)

چرا تانکر پلاستیکی شکسته یا ترک می خورد؟
 
کیفیت پایین و مواد اولیه بی کیفیت در تولید تانکر پلاستیکی، نصب نادرست تانکر، ضربه شدید به بدنه تانکر و یخ زدگی اصلی ترین دلایل شکستگی و ترک تانکر پلاستیکی است.
 
آیا می توان مخزن پلی اتیلن یا تانکر پلاستیکی را تعمیر کرد؟

بله. در صورتی که میزان شکستگی کم باشد و محل آن نیز در بعضی از قسمت های خاص مخزن نباشد می توان اقدام به تعمیر آن نمود.

چگونه می توان اقدام به تعمیر تانکر پلاستیکی شکسته شده کرد؟

برای تعمیر تانکر پلاستیکی شکسته شده، ابتدا محل شکستگی را تمیز و یکدست کرده و با استفاده از نوار جوش پلی اتیلن و سشوار صنعتی اقدام به حرارت دادن به نوار نمود.

چرا استفاده از چسب پلی اتیلنی برای ترمیم و تعمیر مخازن پلی اتیلن پیشنهاد نمی شود؟

چسب پلی اتیلن معمولاً برای تعمیر مخازن کوچک جواب می دهد و برای مخازن بزرگ پلی اتیلن جوابگو نیست. ضمن اینکه محل ترک و پارگی نیز اهمیت بالایی دارد و اگر محل آن نامناسب باشد، حتی مخزن کوچک نیز توسط چسب پلی اتیلن ترمیم نخواهد شد.

مخزن پلی اتیلن در برابر ضربه شدید، حرارت بالا و برخورد اجسام برنده مقاوم نمی باشد و ممکن است دچار شکستگی و یا نشتی شود. در صورتی که عمق و اندازه شکستگی از حدی بیشتر نباشد می توان به کمک روش هایی اقدام به تعمیر مخزن آب پلاستیکی شکسته کرد.

بهترین روش تعمیر مخزن آب پلاستیکی تولید شده از پلی اتیلن، جوش مخزن پلی اتیلن است. جوش مخازن پلی اتیلن نیاز به ابزارهای ساده ای دارد ولی مستلزم رعایت نکاتی می باشد که اگر به درستی انجام نشوند نشتی آب مخزن مجدداً به وجود خواهد آمد.

در بازار چسب هایی با عنوان چسب منبع آب پلی اتیلن به فروش می رسد. اما در مخازن حجیم به دلیل فشار بالایی که ممکن است به محل نشتی یا پارگی مخزن وارد شود این پسب ها نمی توانند مقاومت و دوام بالایی داشته باشند.

روش جوش پلاستیک برای تعمیر مخازن پلاستیکی

جوش پلاستیک تانکر پلاستیکی
برای جوش پلاستیک و تعمیر تانکر پلاستیکی تولید شده از پلی اتیلن نیاز به اتو صنعتی یا وسیله ای مشابه آن خواهید داشت

پس از خالی کردن مخزن محل شکستگی را باید کاملاً تمیز کرد. همچنین در صورت نیاز باید پوسته ی محل شکستگی و ترک خوردگی صاف و  کاملاً سمباده زده و یکدست شود.

 در بسیاری از مواقع بهتر است تعمیر و ترمیم مخزن از داخل آن انجام شود اما به دلیل اینکه دریچه تمامی مخازن پلاستیکی موجود در بازار بر خلاف مخازن پلاستونیک به اندازه کافی بزرگ نمی باشند مجبور به ترمیم آن ها از بیرون مخزن خواهید بود. در این مرحله همانند تصویر زیر نیاز به یک ابزار با سرچرخشی دارید تا بتوانید سطح دو طرف شکستگی و نا همواری های به وجود آمده را یکسان نمایید.

در ادامه نوار جوش پلی اتیلن با استفاده از حرارت در امتداد محل شکستگی و یا ترک خوردگی، جوش داده می شود. در صورتی که ضخامت مخزن شکسته شده زیاد است نیاز است تا جوش پلی اتیلن چندین بار و به صورت چند لایه بر روی محل مورد نظر ذوب شده و چسبانده شود. بعد از حرارت دادن نوار جوش پلی اتیلنی نیاز است تا با کاردک به همراه کمی حرارت بر روی نوارها کشیده شود تا به طور کامل به پوسته بدنه مخزن بچسبد.

درپایان لازم به ذکر است که اگرچه قیمت مخزن پلی اتیلن کمتر از مخازن فلزی گالوانیزه است ولی علی رغم طول عمر بیشتر در برابر ضربات محکم آسیب پذیرتر هستند.

روش جوشکاری مخازن پلی اتیلن، چسب منبع اب پلی اتیلن، جوش مخازن پلاستیکی، چسب مخزن پلی اتیلن، چسب مخصوص مخزن پلاستیکی ،تعمیر منبع اب پلاستیکی، تعمیر مخزن آب پلی اتیلن، تعمیر مخازن پلی اتیلن

در صورتی که تانکر پلی اتیلن یا پلاستیکی شما ترک برداشته یا شکسته است، اگر مخزن شما توسط تولید کننده معتبری تولید شده است کافی است با کارخانه تولید کننده تماس بگیرید و از آنها بخواهید به عنوان خدمات پس از فروش برای تعمیر به شما کمک نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *