نصب و تنظیم کلید اتومات پمپ آب

نصب و تنظیم کلید اتومات پمپ آب

کلید اتومات پمپ آب از جمله تجهیزات مورد استفاده در تجهیزات آبرسانی ساختمان ها و منازل مسکونی است و تنظیم کلید اتومات، پیش از استفاده از پمپ آب یک کار ضروری است. اتومات پمپ آب در کنار پمپ آب، منبع تحت فشار و مخزن ذخیره آب نصب می شود و وظیفه دارد تا رفتار پمپ آب را مدیریت کند. یعنی چه موقع پمپ آب روشن و چه موقع خاموش شود. اینکار توسط اتومات از طریق قطع و وصل کردن جریان برق انجام می شود.

تنظیم نبودن کلید اتومات پمپ آب باعث ایجاد خلل در کارکرد مناسب پمپ می شود در نتیجه یا ممکن است پمپ کار نکند و یا همیشه روشن بماند. به همین دلیل در این مقاله تنظیم کلید اتومات پمپ آب بررسی خواهد شد.

نصب کلید اتومات پمپ آب

ابتدا از خاموش بودن پمپ آب اطمینان حاصل کنید و جریان برق ورودی را قطع نمایید. معمولاً کلید اتومات بر روی پنج راهی نصب می شود.

در مرحله بعدی درپوش محفظه نگهدارنده سیم در کلید اتومات را جدا نمایید. با استفاده از سیم لخت کن، روکش سیم های برق وسیم هایی که به پمپ وصل می شوند را جدا نمایید.با استفاده از انبر دست سر سیم های لخت را هلالی کنید. این خمیدگی باعث می شود اتصالات سیم لخت در پایانه ها یا ترمینال بهتر صورت بگیرد.

 چهار پیچ پایانه و یا همان ترمینال کلید اتومات را با استفاده از پیچ گوشتی شل کنید. دو کنتاکت موجود، مانند دو کلید عمل می کنند که وظیفه روشن و خاموش کردن پمپ آب را بر عهده دارند.

یکی از سیم های برق منبع را به ورودی اول ترمینال وصل کنید. سپس یکی از سیم های موتور پمپ را به ورودی دوم پایانه وصل کنید. سیم برق منبع بعدی را به ورودی سوم و سیم آخر (سیم موتور پمپ دوم) را به ورودی چهارم پایانه وصل کنید.

  1. از اتصال سفت و محکم فلز به فلز در ترمینالها مطمئن شوید.
  2. سیم های برق از کنتور به ورودی های ١ و ٣ پایانه و سیم های موتور پمپ به ورودی های ٢ و ۴ پایانه وصل شوند.

در انتها درپوش پلاستیکی و یا فلزی محفظه را مانند اول کار ببندید. عملیات نصب به پایان رسید! حال باید فشار مینیمم و ماکسیمم را تنظیم کنید.

 تنظیم کلید اتومات پمپ آب

کلید های اتومات پمپ آب انواع مختلفی دارند و تنظیمات آنها نیز با یکدیگر متفاوت است. بعضی از آنها یک محدوده فشار ثابتی دارند و غیر قابل تنظیم هستند. در حال حاضر عموماً از کلیدهای اتومات قابل تنظیم استفاده می شود. در واقع در انها حداقل و حداکثر فشار سیستم برای روشن و خاموش شدن پمپ مشخص می کند.

با پیچاندن این پیچ به صورت ساعتگرد، پیچ سفت می شود. با انجام این عمل ساده، حداکثر فشار و حداقل فشار هر دو افزایش پیدا می کنند. همچنین با پیچاندن پیچ تنظیم فشار به صورت پاد ساعتگرد و بر خلاف عقربه های ساعت، پیچ شل شده و هر دو فشار پایین می آیند.

معمولاً یک پیچ کوچکتری هم هست که برای افزایش دامنه فشار بین نقاظ ماکسیمم و مینیمم است و به کمک آن پیچ می توانید دلتا پی را افزایش دهید. محدوده فشار رابطه مستقیمی با تعداد واحد های ساختمان و همچنین گنجایش حجمی مخزن تحت فشار آب دارد. معمولا این میزان 2 بار یا 29 پی اس آی می باشد که برای مصارف خانگی قابل قبول است و به صورت پیش فرض روی کلید اتومات تنظیم شده است.

اگر کلید اتومات به درستی کار نمی کند نکات زیر را بررسی نمایید

نشانه های خرابی کلید اتومات

  • پایین بودن فشار آب حتی زمانی که پمپ آب روشن است
  • خاموش و روشن شدن های مکرر پمپ مخزن آب
  • روشن نشدن پمپ مخزن آب پس از رسیدن فشار آب به حداقل فشار تعیین شده
  • خاموش نشدن پمپ مخزن آب پس از رسیدن فشار آب به حداکثر سطح تعیین شده

 چند روش پیشنهادی برای از بین بردن مشکلات مرتبط با کلید اتومات 

  • از اتصال صحیح و محکم سیم های ورودی به پایانه کلید اتومات اطمینان حاصل کنید. (کمی بالاتر، مرحله ششم عملیات نصب را بخوانید.)
  • سطح تماس کلید اتومات با لوله را به کمک سمباده صیقل دهید.
  • احتمال وجود نشتی را فراموش نکنید! برای این کار، لوله های نزدیک به مخزن آب، خود مخزن آب خانگی و پمپ را به خوبی چک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.