مخزن ذخیره آب ساختمان | راهنمای خرید و نصب مخزن آب

راهنمای خرید و نصب مخزن آب ساختمان

مخزن ذخیره آب ساختمان باید بتواند اولاً مشکل افت فشار آب ساختمان را مرتفع نماید و ثانیاً مشکلی از نظر بهداشتی و سلامتی برای ساکنین به وجود نیاورد. در نتیجه اولاً شما باید بتوانید حجم مناسب مخزن آب را براورد کنید و ثانیاً منبع آبی خریداری نمایید که استاندارد های و پروانه های بهداشتی لازم را داشته باشد. در این مقاله ابتدا میزان حجم مورد نیاز واحدهای مسکونی را براورد کرده و در انتهای راهنمایی های در خصوص خرید مخزن آب مناسب عنوان خواهیم کرد.

حجم مناسب مخزن ذخیره آب ساختمان چقدر باید باشد؟

براورد دقیق میزان حجم مورد نیاز مخازن آب با توجه به اینکه به پارامترهای زیادی بستگی دارد مورد استناد قرار نمی گیرد. ولی کارشناسان اداره آب و فاضلاب حداقل میانگین حداقل حجم مورد نیاز را برای هر واحد مسکونی 250 لیتر در نظر می گیرند. به همین دلیل برای اینکه حجم مخزن ذخیره آب یک واحد ساختمانی مورد تایید اداره آب و فاضلاب قرار گیرد حداقل برای هر واحد 250 لیتر باید در نظر گرفت.با توجه به این موضوع اگر ساختمانی دارای 12 واحد باشد باید مخزن 3000 لیتری تهیه و نصب شود.

آیا می شود فقط از پمپ آب برای بهبود افت فشار آب استفاده کرد؟

تا قبل از اجرایی شدن قانون منع نصب مستقیم پمپ آب در ساختمان ها و  روی شبکه آبرسانی ، بسیاری از هموطنان با نصب مستقیم پمپ آب اقدام به تقویت فشار آب مجتمع ساختمانی خود می کردند. با افزایش تعداد این پمپها اختلالات بسیاری در شبکه آب شهری ایجاد شد به گونه ای که حتی در بعضی از مناطق واحدهای مسکونی علی رغم داشتن پمپ آب افت فشار آب داشتند و از طرفی به دلیل خالی کار کردن پمپ ها خرابی های پمپ ها به شدت افزایش پیدا می کرد.

به همین دلیل این کار باعث وضع قوانین و استاندادرهای متعددی در سازمان نظام مهندسی، آب و فاضلاب کشور و شهرداری ها شد تا نصب مخزن با حجم کافی را برای واحدهای مسکونی نوساز را اجباری کنند. همچنین شرکت آب و فاضلاب را واداشت تا با استفاده از ابزارهای قانونی مشترکینی که به صورت مستقیم اقدام به نصب پمپ بعد از کنتور کرده بودند را مجاب به نصب مخزن ذخیره قبل از پمپ در ساختمانهای خود کنند.

بهترین مکان نصب مخزن آب در ساختمان کجاست؟

اگر ساختمانی طبق اصول مهندسی و تاسیساتی ساخته شده باشد حتماً مکانی با عنوان اتاق تاسیسات برای آن در نظر گرفته شده است. در این اتاق لوله کشی ها و سیستم تاسیسات قرار دارد و معمولاً فضای کافی برای نصب مخزن نیز در آن در نظر گرفته شده است. اما در ایران عموم ساختمان ها فاقد اتاق تاسیسات هستند پس مکان های کاندید نصب مخزن آب ساختمان یکی از موارد زیر خواهد بود.

1-حیاط
2-پارکینگ
3-زیر راه پله
4- پشت بام
5- لابی یا راهرو وردی ساختمان

نصب مخزن آب در حیاط ساختمان
نصب مخزن آب در حیاط ساختمان
نصب مخزن آب در پارکینگ ساختمان
نصب مخزن آب در پارکینگ ساختمان

 

فارغ از اینکه در کدام یک از محل های فوق اقدام به نصب منبع آب خواهید کرد باید حتماً حتماً موارد زیر را در نظر بگیرید:

1- محل نصب مخزن بدون شیب باشد و صاف و یکدست. هیچگونه سنگ یا کاشی زیر مخزن قرار داده نشود مگر اینکه کل سطح زیرین مخزن را بپوشاند.
2- برای عبور مخزن تا محل نصب کلیه ی درب ها و راهروها از نظر ابعاد بررسی شود تا بتوان مخزن را بدون مشکل به آن مکان منتقل کرد.
3- محل نصب تانکر آب نباید در نزدیکی دیگ های بخار یا وسایلی که گرمای زیادی دارند قرار داده شود.
4- محل نصب باید بتواند وزن مخزن آب + آب درون آن را تحمل نماید. این موضوع زمانی که در پشت بام می خواهید اقدام به نصب کنیم بسیار اهمیت دارد.

مخزن زیر راه پله ای
مخزن زیر راه پله ای
مخزن آب کتابی یا آسان رو
مخزن آب کتابی یا آسان رو یا مکعبی

از میان مخازن آب پلی اتیلن افقی، عمودی، مکعبی، کتابی و زیرپله ای کدام یک انتخاب بهتری است؟

این موضوع کاملاً به فضا و ابعادی که می خواهید اقدام به نصب منبع آب ساختمان کنید بستگی دارد. البته تفاوت قیمت این مخازن پلی اتیلن نیز با یکدیگر متفاوت است. از میان این مخازن مخازن عمودی از بقیه اقتصادی تر هستند و قیمت کمتری دارند ولی برای نصب در هرجایی (مثلاً پشت بام ها به خاطر ارتفاع زیاد) مناسب نیستند.

شما مشتریان گرامی می توانید با مراجعه به صفحه قیمت و ابعاد مخازن آب پلی اتیلن، مخزن مناسب با ابعاد و حجم مد نظر خود را انتخاب نمایید. همچنین کارشناسان فروش مگاپلاست ایران به عنوان اولین فروشگاه اینترنتی فروش مخزن آب، منبع آب و تانکر پلاستیکی و پلی اتیلن در ایران آماده ارائه مشاوره ها و کارشناسی های فنی هستند.

02155219861 – 02155219862

 ما ارسال رایگان به سراسر ایران داریم. پس نگرانی بابت ارسال محصولات نداشته باشید. با کمترین هزینه ممکن (حتی رایگان) و در کمترین زمان ممکن محصول خود را دریافت خواهید کرد. در زمان ارسال کلیه محصولات دارای گارانتی سلامت و فیزیکی محصول دارند و بار ارسالی به شما بیمه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.