متداولترین روش تولید مخازن پلی اتیلن در جهان

متداولترین روش تولید مخازن پلی اتیلن در جهان

قالب‌گیری دورانی متداولترین روش تولید مخازن پلی اتیلن در جهان

برای تولید قطعات پلاستیکی تو خالی نظیر مخازن پلی اتیلن و وان های پلی اتیلن متداولترین روش تولید، استفاده از روش قالب گیری دورانی است. این روش نسبت به سایر روش ها بسیار ارزان تر است و به راحتی می توان با ساخت قالب هایی اقدام به تولید انواع مخازن پلی اتیلن در اشکال و احجام گوناگون نمود.

 لازم به ذکر است بیشترین محصولاتی که با روش قالب گیری دورانی تولید می شوند انواع مخازن برای ذخیره سازی مایعاتی مانند آب می باشد. از دیگر محصولاتی که با این روش تولید می شوند انواع اسباب بازی می باشد.

روش قالب‌گیری دورانی

در روش قالب گیری دورانی ماده اولیه به صورت پودر داخل قالب ریخته می شود. قالب داخل کوره ضمن حرارت دیدن به چرخش در می آید تا آرام آرام پودر ذوب شده و به دیواره قالب بچسبد. در ادامه قالب از کوره خارج شده و حین چرخش خنک می گردد تا پلاستیک درون قالب که به دیوار چسبیده و یک لایه را بر سطح آن قالب ایجاد کرده به آرامی سرد شود تا محصول با حفظ شکل خود از قالب خارج شود. لازم به ذکر است انواع پلاستیک گرمانرم مانند پلی اتیلن گرید 3840 برای روش قالب گیری دورانی استفاده می شود.

در قالبگیری دورانی از چه موادی استفاده می شود؟

پلی‌اتیلن اصلی ترین ماده مورد استفاده در تولید مخازن پلی اتیلن در قالب‌گیری دورانی را شامل می‌شود. برای ذخیره بهداشتی آب شرب حتماً می بایست از پلی اتیلن 3840 دارای گرید بهداشتی و یا اصطلاحا FOODGRADE استفاده شود. استفاده از مواد دسته اول و فودگرید علاوه بر بحث بهداشتی بودن منجر به مقاومت مکانیکی بسیار بیشتری می گردد. به این ترتیب محصولات عمر به مراتب بیشتری دارند.

به دلیل عدم وجود فشار، قالب‌ها معمولاً دیواره‌های نازک دارند و به همین دلیل هزینه تولید آن‌ها نسبتاً پایین است. در این شرکتهای پیشرو مانند پلاستونیک از دستگاه‌های جدید با چند بازو، امکان تولید با استفاده از قالب‌های مختلف با شکل‌ها و اندازه‌های مختلف را به‌طور هم‌زمان دارا می باشند. شرکت پلاستونیک دارای امکان تولید دامنه بسیار متنوعی از محصولات در صنعت قالبگیری دورانی است.

در مگاپلاست ایران چه محصولاتی توسط قالب گیری دورانی تولید و آماده فروش می باشند

1-انواع مخازن پلی اتیلن
2-انواع وان های پلی اتیلن
3-انواع مخازن سمپاش
4-انواع مخازن اسید و مواد شیمیایی

با طراحی مناسب قالب می‌توان قطعات پیچیده‌ای را که تولید آن با روش‌های دیگر مشکل یا غیرممکن است را تولید کرد. به صورت خلاصه تقریبا هر محصولی که با سایر روشهای تولیدی مانند قالبگیری تزریقی و دمشی قابل تولید نباشد به دلیل گران بودن قالب نسبت به تیراژ پایین ، می توان با این روش تولید کرد.

 معایب روش تولید قالب گیری دورانی :

زمان تولید بالا، امکان انتخاب محدود مواد مورد استفاده، هزینه بالای مواد به دلیل استفاده از افزودنی‌های خاص، همچنین استفاده از مادهٔ پودر شده و مشکل بودن قالب‌گیری بعضی از شکل‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.