مدیرعامل آب منطقه‌ای تهران با هشدار نسبت به روند رو به افزایش مصرف آب در پایتخت گفت: در صورت عدم رعایت مصرف، آب مشترکان پرمصرف برای مدتی قطع خواهد شد. همچنین وزارت نیرو اعلام کرد مصرف آب در شهر تهران با گرمتر شدن هوا، رکورد زده است.

به گزارش مهر، خسرو ارتقایی با تاکید بر اینکه تامین آب تهران نیازمند صرفه‌ جویی ۲۰ درصدی است گفت: برای مدیریت مصرف آب شهر تهران به همه مشتریان پُرمصرف به‌ ویژه مشترکان دولتی هشدار داده شده و در صورت عدم رعایت مصرف بهینه، انشعاب آب مشترکان پُرمصرف برای مدتی قطع می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران درباره تاثیر اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها بر مصرف آب شهروندان اظهارداشت: تا پیش از اجرای این قانون، هر سال مصرف آب ۳ درصد افزایش داشت اما در سال‌ های اخیر به خاطر اجرایی شدن هدفمندی یارانه‌ها، این رشد متوقف شده است.

ارتقایی یادآور شد: در مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها، افزایش ۲۰ درصدی قیمت آب را شاهد هستیم که این افزایش برای مصارف تا ۲۰ مترمکعب تنها یکهزار تومان است. وی درباره هدررفت آب در بخش کشاورزی گفت: بیش از ۹۰ درصد منابع آبی کشور در بخش کشاورزی مصرف می شود و در تهران نیز بخشی از آب سدهای امیرکبیر و ماملو برای مصارف کشاورزی استفاده می‌شود.

وی با بیان اینکه باید با کمک وزارت جهادکشاورزی مصرف آب باید در بخش کشاورزی بهینه شود تاکید کرد: بخش کشاورزی باید به سمت استفاده از روش‌ های نوین در مصرف آب حرکت کند زیرا بازده ۴۰ درصدی آب کشاورزی اصلا مناسب نیست.

ارتقایی آبیاری تحت فشار، آبیاری قطره‌ای و افزایش بازده را از جمله روش‌های نوین در کشاورزی عنوان کرد و گفت: با استفاده بهینه از آب کشاورزی می‌ توان با همین میزان آب مصرفی، محصول بیشتری تولید کرد.

علاوه بر هشدار مدیرعامل آب منطقه ای تهران، وزارت نیرو اعلام کرد: در روزهای گذشته با مصرف حدود ۳ میلیون مترمکعب؛ مصرف آب تهران رکورد زد. روند رو به افزایش مصرف آب در شهر تهران با وجود هشدارهای کم‌آبی مسئولان، همچنان ادامه دارد به‌ گونه‌ای که میزان مصرف آب در دو روز گذشته به حدنصاب دو میلیون و ۹۹۲ هزار مترمکعب رسید.

این میزان در مقایسه با روز پنجشنبه هفته گذشته ۷۶ هزار مترمکعب و در قیاس با روز مشابه سال گذشته ۸ درصد افزایش داشت. جمع مصرف آب در تهران از ابتدای سال‌ جاری تاکنون به ۱۲۷ میلیون و ۱۴۴ هزار مترمکعب رسیده است.

منبع : tabnak.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *