خسرو اعتقادی مقام مسئول در وزارت نیرو اعلام کرد دولت به دنبال اعمال قانون هایی جهت محدود کردن مصرف آب می باشد.
ایشان با اعلام اینکه دولت و آب و فاضلاب با دریافت مجوزهایی می خواهند برخی مصارف را کنترل کنند گفت: میزان ذخایر برفی 40 تا 50 درصد نسبت به پارسال کمتر است؛ از اینرو منابع آبی تهران شرایط خوبی ندارد و سدهای لار و لتیان در شرایط بحرانی است. این موضوع موجب کاهش روان آب ها در رودخانه ها و ذخایر سدها می شود.

او ادامه داد: با وجود اعلام بحرانی بودن وضع آب تهران، شهروندان هنوز باور ندارند چون فشار آب تغییری نکرده است. ارتقایی گفت: اگر امروز نتوانیم از منابع آب درست مصرف کنیم در فصل تابستان با کم آبی مواجه می شویم.

این مقام مسئول در وزارت نیرو به ضرورت کنترل مصرف و تأمین منابع آبی اشاره و تاکید کرد: سرانه مصرف آب از 230 لیتر در روز به ازای هر نفر باید به 150 تا 170 لیتر برسد و آب و فاضلاب نیز از منابع آبی چاه ها برای تأمین آب آشامیدنی استفاده کند.

ارتقایی گفت: با وجود کارهای فرهنگی میزان مصرف آب 8 دهم درصد افزایش یافته است. وی درباره میزان ذخایر سدهای 5 گانه تهران گفت: ذخیره آب این سدها 347 میلیون متر مکعب است که بخشی از آن حجم مرده آب (غیر قابل برداشت) محسوب می شود، در حالی که پارسال در زمان مشابه 407 میلیون متر مکعب آب داشتیم.

او با اشاره به اینکه 60 میلیون متر مکعب از ذخایر سدها در مقایسه زمان مشابه پارسال کاهش یافته است گفت: میانگین ذخایر سدها در درازمدت هم 650 میلیون متر مکعب بوده که امروز در مقایسه با آن 300 میلیون متر مکعب کسری آب داریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *