افزایش آب مصرفی شهر تهران در پاسخ به کم‌آبی

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو، محمد پرورش همزمان با هفته صرفه جویی در مصرف آب، گفت: در حال حاضر، سامانه منابع آبی شرق تهران در مقایسه با سال گذشته ۵۰ درصد و سامانه منابع آبی غرب تهران نیز ۳۰ درصد با کاهش آب مواجه است.

وی ادامه داد: امسال از آن سال هایی است که برای تامین آب، افزون بر تابستان در پاییز نیز با مشکل مواجه خواهیم بود و این موضوع ضرورت صرفه جویی مصرف آب را در استان دو چندان می کند.

مدیرعامل شرکت آبفای استان تهران اظهار داشت: از ابتدای سال آبی جاری (مهرماه ۹۲) تاکنون، ۲۳۳ میلیمتر بارندگی در استان داشته ایم که این رقم در مقایسه با زمان مشابه سال آبی گذشته ۱۵ درصد کاهش نشان می دهد.

پرورش افزود: مدیریت آب برای سال آبی آینده با ذخایر کنونی سدها بسیار دشوار است.

وی با بیان اینکه منابع آبی سامانه های شرق تهران از جمله لتیان و لار ۵۰ درصد در مقایسه با سال گذشته کاهش یافته است، یادآور شد: منابع آبی سامانه های غرب تهران شامل سدهای طالقان و کرج نیز درمقایسه با سال گذشته ۳۰ درصد کاهش یافته است.

مدیرعامل آبفای کشور گفت: براساس پیش بینی های هواشناسی، وضعیت دما در استان تهران امسال دو درجه افزایش یافته و هوا گرم تر شده است که نتیجه آن راه اندازی زودهنگام و استفاده بیشتر از کولرهای آبی است.

پرورش با اشاره به فرارسیدن ماه مبارک رمضان از هشتم تیرماه امسال، گفت: با توجه به همزمانی ماه رمضان با اوج گرما در فصل تابستان٬ انتظار افزایش پیک لحظه ای مصرف آب در هنگام سحر و افطار می رود که امکان کاهش فشار شبکه در برخی مناطق استان وجود دارد.

وی با بیان اینکه در استان تهران در پیک مصرف ۴.۵ میلیون مترمکعب آب در روز تولید می شود که معادل ۵۲ مترمکعب آب در ثانیه بوده و مصرف روزانه آب در استان تهران معادل حجم آب دریاچه چیتگر است، افزود: سرانه مصرف آب در استان تهران روزانه به ازای هر نفر ۳۲۰ لیتر است که حدود دو برابر استانداردهای جهانی است.

مدیرعامل آبفای استان تهران تاکید کرد: اگر مردم ۲۰ درصد در مصارف غیرضرور خود صرفه جویی کنند، می توانیم تابستان و پاییز سال جاری را به خوبی پشت سر بگذاریم.

پرورش ادامه داد: مصرف آب مشترکان تهرانی نه تنها کاهش نداشته بلکه میزان مصرف آنان در سه ماهه نخست امسال در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته ۱۰.۵ درصد افزایش داشته است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران با بیان اینکه آبرسانی در تهران از مشکلات خاصی برخوردار است، افزود: ما اختلاف ارتفاع حدود ۸۰۰ متر را در تهران داریم که این موجب می شود آب تا هشت مرحله در برخی نقاط پمپاژ شود.

وی افزود: همکاران ما تلاش های شبانه روزی خود را از مهرماه ۹۲ برای تامین آب پایدار در تابستان ۹۳ آغاز کرده اند و براساس برنامه ریزی های انجام شده، از تمام ظرفیت های تولید٬ انتقال و توزیع استفاده می شود.

پرورش میزان آب مصرفی در شهر تهران را سالانه یک میلیارد و ۳۵ میلیون مترمکعب عنوان کرد و گفت: این رقم ۸۰ میلیون مترمکعب بیشتر از ظرفیت تولید آب است.

وی ادامه داد: طرح آبرسانی از سد ماملو به تهران تا ابتدای مهرماه امسال اجرایی می شود که طرح بسیار بزرگی است و ۸۷ کیلومتر خط انتقال دارد و با انتقال دو مترمکعب آب از ابتدای پاییز، بخشی از کمبود آب از محل این سد تامین می شود.

مدیرعامل آب و فاضلاب استان تهران سپس گفت: میزان مصرف آب با استفاده از کولرهای آبی درتهران بین ۲۵۰ تا ۳۵۰ هزار مترمکعب افزایش می یابد.

پرورش با بیان اینکه ۷۰ درصد آب تهران از منابع سطحی تامین می شود، گفت: ۳۰ درصد دیگر از منابع زیرزمینی تامین می شود که نشانگر عرضه آب با کیفیت در تهران است و نباید برای مصارف غیرضروری مصرف شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *