خسرو اعتقادی مقام مسئول در وزارت نیرو اعلام کرد دولت به دنبال اعمال قانون هایی جهت محدود کردن مصرف آب می باشد.
ایشان با اعلام اینکه دولت و آب و فاضلاب با دریافت مجوزهایی می خواهند برخی مصارف را کنترل کنند گفت: میزان ذخایر برفی ۴۰ تا ۵۰ درصد نسبت به پارسال کمتر است؛ از اینرو منابع آبی تهران شرایط خوبی ندارد و سدهای لار و لتیان در شرایط بحرانی است. این موضوع موجب کاهش روان آب ها در رودخانه ها و ذخایر سدها می شود.

او ادامه داد: با وجود اعلام بحرانی بودن وضع آب تهران، شهروندان هنوز باور ندارند چون فشار آب تغییری نکرده است. ارتقایی گفت: اگر امروز نتوانیم از منابع آب درست مصرف کنیم در فصل تابستان با کم آبی مواجه می شویم.

این مقام مسئول در وزارت نیرو به ضرورت کنترل مصرف و تأمین منابع آبی اشاره و تاکید کرد: سرانه مصرف آب از ۲۳۰ لیتر در روز به ازای هر نفر باید به ۱۵۰ تا ۱۷۰ لیتر برسد و آب و فاضلاب نیز از منابع آبی چاه ها برای تأمین آب آشامیدنی استفاده کند.

ارتقایی گفت: با وجود کارهای فرهنگی میزان مصرف آب ۸ دهم درصد افزایش یافته است. وی درباره میزان ذخایر سدهای ۵ گانه تهران گفت: ذخیره آب این سدها ۳۴۷ میلیون متر مکعب است که بخشی از آن حجم مرده آب (غیر قابل برداشت) محسوب می شود، در حالی که پارسال در زمان مشابه ۴۰۷ میلیون متر مکعب آب داشتیم.

او با اشاره به اینکه ۶۰ میلیون متر مکعب از ذخایر سدها در مقایسه زمان مشابه پارسال کاهش یافته است گفت: میانگین ذخایر سدها در درازمدت هم ۶۵۰ میلیون متر مکعب بوده که امروز در مقایسه با آن ۳۰۰ میلیون متر مکعب کسری آب داریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *